Pre-Conference Program

Download session description here


SC01 Data science and data engineering for modern weather radar
Speakers: Renzo Bechini, Luca Baldini, Robert M. Beauchamp
Time schedule: Sunday, August 29; 9:00-12:30

SC02 Resonant interaction between coherent whistler-mode wave packets and energetic particles in an inhomogeneous plasma (magnetosphere)
Speaker: David Shklyar
Time schedule: Saturday, August 28; 9:00-12:30 – 14:00-17:20

SC03 Spectrum Management and Radio Frequency Interference in Microwave Remote Sensing
Speakers: Paolo de Matthaeis, Thomas von Deak
Time schedule: Saturday, August 28; 14:00-17:20

SC04 Uncertainty quantification for electromagnetic applications
Speakers: Carlo F. M. Carobbi, Sébastien Lalléchère
Time schedule: Sunday, August 29; 9:00-12:30 – 14:00-17:20

SC05 Patents and Intellectual Property: a Wide-Open Door to Research
Speaker: Luca Scorrano
Time schedule: Sunday, August 29; 14:00-17:20

SC06 Fundamental role of magnetic field of Saturn for the rings origin: Diamagnetism and Quantum Phenomena.
Why Maxwell was so close to solve this problem
Speaker: Vladimir Viktorovich Tchernyi (Cherny)
Time schedule: Sunday, August 29; 14:00-17:20

SC07 2021 URSI Commission B School for Young Scientists – Wireless data and power transfer: approaching antenna near-field region from far field
Speakers: Giuliano Manara, Paolo Nepa
Time schedule: Saturday, August 28; 8:30-12:30 – 14:00-18:00

SC08 Introduction to electromagnetic reverberation chambers – Theory, Applications and Research
Speakers: Ramiro Serra, Philippe Besnier
Time schedule: Saturday, August 28; 14:00-17:20

SC09 Mm wave propagation measurements and modelling for 5G and beyond
Speakers: Sana Salous, Andrés Alayon Glazunov, Vittorio Degli Esposti
Time schedule: Saturday, August 28; 9:00-12:30 – 14:00-17:20

SC10 Machine Learning approaches with GNU radio
Speakers: Jonathan Villain, Virginie Deniau
Time schedule: Sunday, August 29; 14:00-17:20

SC11 The Theory and Application of Nano Plasmas: virtual optical applications with simulation tools
Speaker: Taner Sengor
Time schedule: Saturday, August 28; 9:00-12:30

SC12 The Inflective Coordinates, Spaces, and Waves
Speaker: Taner Sengor
Time schedule: Sunday, August 29; 9:00-12:30

Download session description here


WS1 Pulsed electric fields a multi-level view from molecular interactions to medical treatments
Organizers: Caterina Merla, Maura Casciola
Time schedule:
Saturday, August 28; 11:00-12:30 – 14:00-17:20

WS2 CANCELLED

WS3 Radio science in space weather
Organizers: Iwona Stanislawska, Patricia Doherty
Time schedule: Sunday, August 29; 09:00-12:30 – 14:00-15:30

WS4 Women in radio science
Organizers: Micaela Liberti, Alessandra Costanzo
Time schedule: Tuesday, August 31; 16:20-18:30

Download session description here


ET01 A Tutorial on Electromagnetic Inverse Scattering and Inverse Source Problems
Lecturer: Puyan Mojabi
Time schedule:  Sunday, August 29; 13:00-14:00

ET02 RF Energy Harvesting for Internet of Things (IoT) Applications
Lecturer: Nosherwan Shoaib
Time schedule:  Sunday, August 29; 14:00-15:00

ET03 High Power Electromagnetics: Effects on analogue and digital electronics
Lecturers: C. Kasmi, D. Martinez, F. Vega, N. Mora
Time schedule:  Sunday, August 29; 15:30-16:30

ET04 Latest research and future challenges for ionosphere-thermosphere data assimilation models
Lecturer: Sean Elvidge
Time schedule:  Sunday, August 29; 16:30-17:30